Mitől jó egy arctej?
Sokszor hallottam, hogy „csak” mosakodás után húzódik az arcbőröm… Biztos vagyok benne, neked is van hasonló tapasztalatod a múltból. Vagy szárította a bőröd a használt lemosó, vagy csípte a szemedet, vagy egyszerűen nem tisztította le rendesen az arcod és már a sokadik vattakorongot elhasználva sem voltál elégedett a megoldással. De mi alapján is válassz arclemosót? Mire figyelj oda? És mit érdemes elkerülnöd? Erről szól a következő szakértői cikkünk.
Sokszor hallottam, hogy „csak” mosakodás után húzódik az arcbőröm…
Biztos vagyok benne, neked is van hasonló tapasztalatod a múltból. Vagy szárította a bőröd a használt lemosó, vagy csípte a szemedet, vagy egyszerűen nem tisztította le rendesen az arcod és már a sokadik vattakorongot elhasználva sem voltál elégedett a megoldással.
Abban azt hiszem egyetérthetünk, hogy ha egészséges és szép arcbőrre vágysz, nem hagyhatod ki a tökéletes arctisztítást.
Hogy mit használj ehhez a művelethez, abban megoszlanak a vélemények. Vannak, akik csak a vízre esküsznek (nem biztos, hogy jól teszik), vannak, akik a szappant részesítik előnyben, mások lehet, hogy az olajos lemosókban, netalán tán a habokban, gélekben találták meg a legjobb megoldást. A választék hihetetlenül nagy.
De mi alapján is válassz? Mire figyelj oda? És mit érdemes elkerülnöd?
Divat mostanában a natúr szappannal való arctisztás. De sajnos nem mindenkinek bírja a bőre a szappan enyhén lúgos kémhatását, és elképzelhető, hogy te is közéjük tartozol. Ráadásul, ha sminkelsz és próbáltad már szappannal leszedni, rájöhettél, hogy nem nyújt tökéletes eredményt. Ha rendszeresen sminkelsz, mindenképp választanod kell egy jó minőségű arctejet, ha nem akarod több fázisban elvégezni a tisztítást.
Mitől jó egy arctej?
- segíti a bőröd öntisztító képességét. Az ásványi eredetű olajok (kőolajszármazékok) rontják ezt a folyamatot.
- anyagai könnyen és gyorsan elegyednek a bőrön és a pórusokban lévő zsíros szennyező anyagokkal, de nem agresszíven oldják a bőr felsőrétegét.
- nem von el vizet a bőr mélyebb rétegeiből (pl. a túl sok glycerin ezt teszi, ezért nem jó, ha az összetevő-listán a glycerin elől szerepel)
- nem tartalmaz komedogén, vagyis mitesszerképző anyagokat (a bőr állapotától is függ, hogy kinek mi számít komedogén anyagnak. Például a paraffint, vazelint, chlorid-összetevőjű anyagokat, az isopropyl miristate-t vagy a lanolint zsíros bőrűek esetében komedogén hatásúnak tartják.)
- nem szárítja a bőröd. Kerüld az alkohol tartalmú lemosókat, még akkor is, ha zsíros a bőröd.
- nem irritálja a szemedet. Főleg az illatanyag vagy a tartósítószer, vagy az egyéb mesterséges anyagok okozhatják az érzékenységet.
Kerülendő összetevők
Sokszor beszéltünk már az INCI-ről, hiszen ez az, ami alapján a végső döntésedet meg tudod hozni. Érdemes kis időt rászánni és áttanulmányozni az összetevők listáját.
A nem natúr arctisztító tejeknél gyakran találkozunk olyan összetevőkkel, amelyeket a minősítő szervezetek is kritizálnak, nem véletlenül:
- paraffinolaj, vazelin (10-40% is lehet) – ásványi olaj, csökkenti a bőrlégzést, komedogén hatású
- anionos tenzidek, mint a Natrium-laureth sulfate (SLS)– erélyes mosóaktív anyag, szárító hatású, elvékonyítja a bőrt, és így érzékenyebbé válhat
- Triethanolamin – nedvességmegtartó anyag, toxikus anyagnak tartják
- PEG/PEG – átjárhatóvá teszi a bőrt
- Tetrasodium EDTA – toxikus anyagnak tartják
- metyl-, etyl-, propyl-, buthylparabének – konzerválószerek, allergizáló anyagok
- Parfüm – szintetikus illatanyag
- magörlemények, cukor, só kristályok lemosókba nem valók, főleg, ha a szemkörnyék érzékeny bőrére is használod
Forrás: Markovics Vera kozmetikus, ewg
blog comments powered by Disqus