Miért ne használj citromlevelet a napi bőrápolásod során?
Rengeteg olyan otthoni szépségápolási tipp kering a neten, ahol azt javasolják, hogy használj frissen facsart citromlét az arcodra, vagy a hajadra. Hirdetik, hogy összehúzza a pórusokat, tonizálja a bőrt, sőt, van aki a pigmentfolt halványításához találta meg a csodaszert. A citromot szeretjük, sütikbe, limonádéba, a reggeli emésztést segítő frissítő vízbe. De vajon alkalmas külsőleg a bőröd ápolására? Hatékony? És ami fontos, biztonságos is?
Nem titkolt célunk, hogy segítsünk eligazodni a sok-sok összetevő, természetes alternatíva között, hogy melyek azok, melyek kerülendők, és melyek azok, amiket nyugodtan használhatsz, hogy tudatosabban ápolhasd a bőröd. Mert attól még hogy természetes, nem biztos, hogy a bőrödnek is megfelelő! Bőröd csak egy van, és ha lehet, ne tedd tönkre, mert a legjobbat érdemli!
Akkor lássuk a citromot...
A citromlé nagyon sok olyan összetevőt, vitamint tartalmaz, melyeket a bőrápolásban is használnak, és bizonyítottan hatékonyak is.
Ezek közül az egyik legfontosabb a C-vitamin. A citromlét azért szeretjük, mert viszonylag magas a C-vitamin tartalma (100 gr citromlében 53 mg van). Ez a C-vitamin a citromban aszkorbinsav formájában van jelen. A C-vitamin egy szuper összetevő a bőrápolásban (mi is nagyon szeretjük). Figyelemre méltó öregedésgátló, antioxidáns hatóanyag, serkenti a kollagénképződést, javítja a bőr rugalmasságát, enyhíti a bőröregedés jeleit, csökkenti a foltosodást, egységessé teszi az arcbőrt, támogatja a bőr regenerálódási folyamatát.
Ezenkívül van még a citromban citromsav is (alfa-hidroxi-sav: AHA), ami ismerős lehet a számodra is, ha rendszeresen használsz kémiai hámlasztót. Kiváló alapanyag, a kémiai hámlasztók egyik kulcsfontosságú összetevője.
A vitaminok közül a B3 vitamint emelném ki, ami az egyik legjobb összetevő az érzékeny problémás bőr esetében (ezt is nagyon szeretjük)
Ezek alapján nyugodtan mondhatnád azt, igen, innentől citromot használok a bőrápoláshoz. De mielőtt egy citromot dörzsölnél a bőrödre érdemes tovább olvasnod...
Mitől lesz hatékony valami?
A legkézenfekvőbb válasz, hogy megfelelő mennyiségben tartalmazza az adott hatóanyagot. Minél kisebb a hatóanyag tartalom, annál kisebb a hatása is, sőt lehet hogy nincs is hatása...
Minden természetes növényben, legyen az citrom, alma vagy paprika a hatóanyag tartalom is más és más lehet. Sok mindentől függhet, például a termőföld minőségétől, a napsütéstől, a szállítástól, az évszaktól, és még sorolhatnám.
Pontosan ugyanez igaz a citromlé esetében is. A citromban lévő minden jó összetevő mennyisége mindenféle dologtól függ, például a termesztés helyétől, az évszaktól, hogyan és honnan utaztatják, a citrom fajtájától, függetlenül attól, hogy a citromot hűtve vagy szobahőmérsékleten tartottuk-e a szedés után ... nincs garancia arra, hogy a hatóanyag tartalma mekkora lesz.
Még nem beszéltünk a biztonságról…
Bár a citromot előszeretettel fogyasztjuk és élvezzük jótékony hatásait, bőrünkre kerülve sajnos a válasz már nem ennyire pozitív. A citromban (és az illóolajában is vannak olyan vegyületek (pl. furanokumarinok), melyek a bőrön foltokat, gyulladást, bőrérzékenységet okozhatnak, de rosszabb esetben - ha napfénnyel találkoznak - hólyagos égési sérülés is felléphet, azaz fényérzékennyé teszik a bőrt. (ezért sem javasoljuk a citrus, bergamott illatú termékek használatát nyáron, illetve napozás előtt) Ugye te sem napozol úgy, hogy előtte parfümöt fújsz a bőrödre?
Csak gondolj bele, ha citromlét használsz tonik helyett.. máris kitetted a bőröd nemvárt égési sebeknek, depigmentációs foltoknak. És ahelyett, hogy halványítanád a meglévőket, még újabbakat is begyűjtesz, főleg tavasszal és nyáron. Vagy ha citromlével öblíted le a hajad és rajta marad a bőrödön öblítés nélkül... vagy ha a kezedet fehéríted vele, szintén alapos leöblítés és fényvédelem nélkül.... minden ilyen eset potenciálisan károsítja a bőrödet.
Mi változatlanul nem javasoljuk, hogy citromlét használj a bőrápolási rutinba, ha mindenképp ragaszkodni szeretnél a citromléhez, arra nagyon figyelj, hogy nagyon alaposan mosd le utána a bőrödről, és mindenképp használj fényvédőt, még télen is.
És ha a fenti példák eléggé elrenttentőek voltak, használj olyan megbízható vitaminbombákat, melyekben a többszörös a vitamin tartalom, nincs benne allergén összetevő, vagy ha kíméletesen és hatékonyan halványítja a pigmentfoltokat (bár az utóbbi esetében is a fokozott fényévdelem alap)