Kiszámoltad már, hogy mennyi ajakápolót fogyasztottál el eddig az életed során?
Miért fontos ez? Ezt a mennyiséget jó eséllyel megetted :) Illatosak, színesek, ízletesek a sok sok aromától…és óhatalanul is lenyaljuk. És a bennük előforduló összetevőkre legtöbb esetben jóindulattal sem mondhatjuk, hogy ehetők.
Ha csak évente 1 ajakápolóval számolsz (a hard core felhasználók 4-5 db-ot is elhasználnak évente..), akkor összejöhet közel 0,5 kilogrammnyi mennyiség is az életed során, ha a rúzsokat, szájfényeket is bele vesszük. Elég horror szám szerintem. És ami fontos, hogy ennél a tételnél is igaz az, hogy nem mindegy, hogy mi van a tégelyben, amit az ajkaidra kensz.
Rengeteg félét, fajtát lehet kapni a piacon, márkásakat, és kevésbé márkás megoldásokat. Átnézve a kínálatot és az összetételeket, minimum egy az alábbiakból megtalálhatóak bennük: kőolajszármazék, hormonkárosító tartósítószer, potenciálisan allergén illatanyag vagy színezék.
Mivel jön a hideg, szeles idő, így hamarosan ott kell, hogy legyen a táskádban vagy a kabátzsebben a megfelelő megoldás, ha szeretnéd elkerülni a száraz cserepes ajkakat.
Körbejárjuk, hogy mit kell, hogy tartalmazzon az ajakápolód, és mi az amit messziről kerülj el.
Mit tartalmazzon az ajakápolód?
Legyen benne sokféle növényi olaj - minimum 4-5 féle - az még jobb, ha bio olajat tartalmaz, mert ezek azok amik maximálisan hidratálják, táplálják és védik a bőröd, hiszen benne van az olaj összes hasznos zsírsava, és vitamin tartalma. A sokféleség meg azért jó, mert egymást kiegészítve még hatékonyabbak. (általában csak kb 1-2 féle olaj található meg az ajakápolókban, jobb esetben)
Legyen benne olyan összetevő ami vízzáró rétegként működik, mint egy pajzs, ezáltal védi az ajkaidat a kiszáradástól, a széltől és a hidegtől, de engedi lélegezni a bőröd. Természetes vízzáró réteg például a méhviasz, de a shea és a kakaóvaj is elősegíti a védelmet.
Jó ha tartalmaz valamiféle hozzáadott természetes vitamint, főleg természetes E-vitamint, ami mint természetes antioxidáns regenerálja és rugalmassá teszi a bőröd.
Mit ne tartalmazzon?
- kőolajszármazékot: mineral oil, petrolatum, cera microcristallina, paraffinum liquidum (paraffin) Megvédi ugyan a bőrödet a széltől és a hidegtől, ő az ami pajzsként lezárja a bőröd, de lélegezni nem engedi.
- vazelint, ami szintén kőolajszármazék. Bár sok-sok cikk szól arról, hogy mennyire jó a bőrnek és a hajnak, de hosszútávon törékennyé teszi a bőröd. Úgy működik, mint egy nejlon zsacskó .. nem szívódik fel a bőrön keresztül, tehát nem is táplálja a bőrt, hanem egy vízzáró réteget képez, így egyrészt védi a bőrt a külső hatásoktól, megakadályozza a bőr nedvességének kipárolgását, másrészt viszont pontosan ebből a hatásából kifolyólag, hosszú távú használatban gátolja a bőr oxigénellátását.
- hormonkárosító tartósítószert: BHT Biztos felmerül benned: minek aggódj emiatt, hiszen, igazán pici a mennyiség … Azt ne felejtsd el, hogy ezek általában nem ürülnek ki a szervezetedből, hanem a szövetekben elraktározódnak, ráadásul más anyagokkal együtt még reakcióba is léphetnek, amit még nem igazán vizsgáltak. Ha nincs is egyértelmű bizonyíték arra, hogy károsak, kérdem én: miért lenne helyük a szervezetedben?? Itt olvashatsz róluk bővebben: két kutatás rákkeltő hatással is kapcsolatba hozta
- színezékek, ízesítők, illatanyagok: Ki ne szeretné az eper illatát érezni, vagy a dinnye ízét? Ezek alapvetően szintetikus illatok (parfum néven találod meg az összetevők listáján), akár potenciális allergének is lehetnek, érdemes őket elkerülni.
- kémiai (hormonkárosító) fényvédőt. A fényvédelem fontos, de ha lehet, ne hormonkárosító hatású kémiai fényvédővel érd el! Használj természetes olajokat, amelyeknek van UV szűrő hatásuk. (shea, málnamag, homoktövis stb.)
- ne legyen benne A-vitamin azaz retil -palmetát: Bár a szervezet számára az A-vitamin nélkülözhetetlen (eredetileg a szervezeted elő tudja állítani) a hozzáadott retil palmetát nem az. Az egyik ok, hogy a napfény hatására - bizonyítottan - károsítja a sejtek DNS szerkezetét.
blog comments powered by Disqus