Baba napoztatás 1X1 - Mire figyelj és hogyan óvhatod meg a kicsi érzékeny bőrét?
Nagyon sok kérdést kapunk anyukáktól, nagyiktól, hogy hogyan védjék nyáron a kicsik és nagyobbak bőrét. Milyen naptejet lehet és mit nem, illetve, mikor, és meddig stb.? Így ezt a napozós témát a babák szemszögéből is körbejárjuk, mert rengeteg félinformáció kering a neten, és szeretnénk, ha tisztán látnátok ezt a kérdéskört.
Mikor lehet napon egy kisbaba? Mivel védjem a bőrét?
6 hónapnál fiatalabb babát tilos közvetlen napfénynek kitenni, mert a bőrük még nem termelt elegendő melanint, hogy megvédje az érzékeny bőrét. Számukra az árnyék az egyetlen megoldás. De én szívem szerint kitolnám ezt a határt minimum 1 éves korig. Ha a picivel napon tartózkodtok és megoldhatatlan, hogy beltérben legyetek, mindenképp gondoskodjatok árnyékról. Sátorral, ernyővel vagy egyéb módon. Sapkát és sűrű, de laza ruházatot adj rá, hogy meg tudd védeni a nap káros sugaraitól. De az a legjobb, ha 11-15 óra között, amikor a legerősebb a sugárzás, beltérben tartózkodtok.
6 hónapos kortól már használhatsz fizikai fényvédőt a babád bőrére. Mindenképp olyat vásárolj, ami nem nano szemcsés. Kerüld a kémiai fényvédőket, mert bizonyítottan beavatkozhatnak a hormonrendszer működésébe, és allergizálhatnak. Itt is fontos, hogy 11-15 óra között ne érje közvetlen napsugár a pici bőrét. Ha árnyékban vészelitek át a kritikus időszakot, akkor is legyen bekenve a kicsi, és legyen védve a bőre a laza ruhával.
Honnan tudom, hogy kémiai vagy fizikai a kinézett naptej?
Bár tudom, hogy az összetevők listája kínai ABC, de érdemes foglalkozni vele. Ha el akarod kerülni a kémiai fényvédőket, az alábbi összetevők ne szerepeljenek a termékben: Oxybenzone Octyl Methoxycinnamate (OMC), Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone(EMB), Octocrylene. Ha pedig az egyéb összetevőkből is inkább természeteset választanál, akkor lehetőleg ezek se legyenek benne a választott naptejedben: Petrolatum, Retinol, Paraben, Tetrasodium EDTA, PEG...
Mik azok a fizikai fényvédő anyagok, amik védik a bőrt? Miért nem jó a nano?
A fizikai fényvédők mint a pajzs védenek attól, hogy a káros sugarak a bőrbe jussanak. A leggyakrabban használt ilyen összetevők: a titánium-dioxid és a cink-oxid.
Ezek az anyagok akkor nyújtanak védelmet, ha a bőr felszínén megmaradnak, és nem szívódnak fel. A nano szemcsék felszívódnak, ezért fontos, hogy a fényvédő ne legyen nano szemcseméretű.
Hány faktoros naptejre van szüksége a kicsinek? Milyen gyakran kenjem újra?
Ami fontosabb a faktorszámnál: a naptej széles spetrumú legyen, az az a Nap UVA és UVB káros sugarait is kiszűrje.
A faktorszámmal kapcsolatosan kering egy tévhit: az 50 faktoros naptej jobban véd, mint a 25 faktoros? Mindkettő az UV sugarak kb. 93-95%-át szűri ki. Annyi a különbség, hogy az 50 faktoros készítménnyel tovább lehet a napon tartózkodni, mint egy 25 faktorossal. Hogyan tudod kiszámolni, egy egyszerű matek képlettel? Ha érdekelnek a részletek, olvasd el a blogcikkünkben
Azt viszont vedd figyelembe, hogy az izzadás, a fürdés rontja a készítmény hatásfokát, ezért akár óránként, vagy félóránként is érdemes újra kenni a pici érzékeny bőrét.
Más naptej kell egy gyereknek, mint egy felnőttnek?
Elég nagy business a naptej árusítása a család minden tagjának, valójában ezt semmi nem indokolja, hiszen a felnőtt bőrét is ugyan úgy kell védeni a káros sugaraktól és a sejtkárosodástól, mint a picik bőrét, bár a felnőttek bőre vastagabb és jobban bírja a külső behatásokat. Ami fontos! Amennyiben nem tartalmaz káros vegyszereket, érzékenyítő összetevőket, és minimum 25+ széles spektrumú UVA UVB naptej, akkor a felnőttek számára használt verziót nyugodtan használhatjátok a kicsiknél. 11 óra előtt és 15 óra után.
Ha szeretnél még bővebben olvasni a fényvédelemről, ha még nem tudod, hogy mit kell tudnia a naptejednek ezeket a cikkeket olvasd el